BIY AD

28 Nisan 2010 Çarşamba

Play-Off'a Büyüteç #3


Mersin BŞB - Galatasaray (1-1) :

Mersin BŞB - Galatasaray serisi şu ana kadar oynanan en çekişmeli seri olacak kesinlikle. WNBA'nin kapıya dayanmasıyla TBBL'de play-off takvimi sıkıştı, bunun da etkisiyle seri 1-1'den başlıyor. Bir altın gol durumu ortaya çıktı denilebilir, özellikle Galatasaray deplasmanda oynayacağı ilk maçı kazanırsa tur şansını %90'lara yükseltir, bu şartlar altında.

Çağlar'ın sık sık değindiği, zorlu ve sert maçlarda Mersin BŞB'nin daralan rotasyonu ve bunun oturmuş sistemi bozması dolayısıyla Mersin'in güçlü rakipleri karşısında iflas etmesiydi. Belki Beşiktaş serisinde bu yaşanmadı ama Beşiktaş'ın şu haliyle Mersin'in birinci dereceden rakibi olamayacağını atlamamak lazım. Galatasaray karşısında oynanacak maçlarda sürelerin bu kadar bonkör dağıtılabileceğini sanmıyorum. Mersin'in yabancıları skoru sırtlayacak isimler ilk planda. Latta, Turner, Larkins ve Scott dörtlüsünü etkili kullanabilmek için yerli oyuncularına çok ihtiyacı olacak Yıldızoğlu'nun. Hücumda Mersin'in yerlilerinin Galatasaray'a çok sorun yaşatması mümkün gözükmüyor. Daha yakından bakarak; Şaziye rotasyonda en çok süre alan ve en skorer yerli oyuncu, savunma yetileri kariyerinin hiçbir döneminde çok yüksek olmayan ve eskisi kadar da keskin şutör olmayan Şaziye, sorumluluk almak istediği maçlarda rakibin değil de kendi taraftarının canını sıkıyor son 2 senedir. Yakından tanıdığımız bir diğer yerlisi (daha doğrusu yerli statüsündeki oyuncusu) Korel Engin'in de şutu riske edilebilecek bir oyuncu olduğunu geçen seneden hatırlıyoruz. Mersin kenar yönetiminin bu seride güvenebileceği diğer yerlileri Aynur, Tuğba ve Sariye'nin de işin savunma yönünde daha etkili olduğunu biliyoruz. Bunları alt alta koyup topladığımızda sonuç olarak çıkan; Mersin'in hücumlarının 4 yabancısından sahada olan üçlüye kalacağı. Galatasaray gibi bir savunma takımına karşı göstere göstere üç isim üzerinden maç kazanacak kadar sayı atabilmek hele ki bunu 2 maçta birden yapabilmek zor gözüküyor.

Mersin'in bu sezon ligde kaybettiği 3 maçın ortalamalarına bakarsak; 63.3 sayı atıp, 73.3 sayı yediğini görüyoruz. Keza Galatasaray'ın galibiyetiyle sonuçlanan kupa maçının da skoru 74-64'tü. Galatasaray'ın sezon içi ortalama skorunun da yaklaşık 76 olduğunu göz önünde bulundurursak, teoride bir Mersin galibiyeti için 70 sayı üstü atmaları lazım, sezon boyunca yediği sayı ortalaması 59,7 olan rakiplerine karşı skoru 70 küsürlere çekmek ne derece mümkün olabilir, göreceğiz. Türkiye Kupası'nda Galatasaray'ın Mersin maçından 20 saat sonra oynadığı Fenerbahçe finalinde sadece 55 sayı yediğini ve bu rakamın sarı lacivertlilerin ne Euroleague'de ne de ligde bir daha altına düşmediği taban sayı olduğunu unutmamak gerek, ihtimalleri tartışırken.

Galatasaray'ı hep yazdığımızdan eşleşmeyi Mersin -ve Mersin'in handikapları- üzerinden değerlendirdik. Sonuç bölümünde daha net konuşmak gerekirse; Galatasaray'ın bu turda üst üste iki galibiyet alarak adını finale yazdıracağına inanıyorum. Bir kez daha altını çizelim seri 1-1'den başlıyor, eğer Galatasaray ilk maçı kazanamazsa en iyimser tahminle 2-2 ile tekrar Mersin'e dönecek ve final maçını deplasmanda oynayacak. Bu, turu ateşe atmak demek, Galatasaray'ın da böyle bir lüksü yok kesinlikle. Sarayın Sultanları'nın varını yoğunu ortaya koyup Mersin'den galibiyetle döndükten sonra, Abdi İpekçi'de işi bitireceğini tahmin ediyorum. Tabii seriyi 3-1 kazanmak demek, güle oynaya kazanmak değil. Mersin'in gücünden gayet haberdarız bu branşla ilgili her insan gibi. Galatasaray'ın ancak acı çekerek, savaşarak turu kendi safına getirebileceğinin farkında olmak lazım, hele ki Galatasaray'ı favori yapanın savunması olduğunu, 40 kere söyledikten sonra. Acı yoksa kazanç da yok, unutmamak lazım...

28 Nisan Çarşamba
18.00 Mersin BŞB-Galatasaray
1 Mayıs Cumartesi
14:30 Galatasaray-Mersin BŞB
4 Mayıs Salı
(Gerekirse) Mersin BŞB-Galatasaray

Seri Tahmini: 3-1 Galatasaray

Hiç yorum yok: